sobota, 19 lutego 2011

Donice ogrodowe




Tradycyjna uprawa kwiatów ogrodowych polegająca na wytyczaniu rabatek dla różnych rodzajów roślin, różniących się kolorystyką, wysokością, okresem kwitnienia to duża sztuka, w której trzeba nabrać biegłości. Szczególnie, jeżeli powierzchnia ogrodu jest stosunkowo niewielka i trzeba rozplanowywać nasadzenia z dużą starannością. Dużym ułatwieniem są tutaj donice ogrodowe i kwietniki ogrodowe, pozwalające na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i rozdzielenie poszczególnych gatunków roślin. W zależności od potrzeb można zastosować różnego rodzaju donice, jednak w przypadku większych gabarytów na pewno najlepszą propozycją są donice drewniane. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Drewno, jako materia naturalny ulega z czasem biodegradacji, czyli niszczeje. Aby zapewnić mu jak największą trwałość w warunkach zewnętrznych powinno się stosować drewno impregnowane, najlepiej ciśnieniowo, w specjalnych urządzeniach. Takie kwietniki drewniane mają żywotność o wiele lat dłuższą, niż donice drewniane wykonane z surowego drewna, a nawet impregnowane ręcznie. Trzeba pamiętać, że mają one ciągły kontakt z wilgotnym podłożem i często nawet zimują na otwartym powietrzu. Trudno jednak znaleźć alternatywę dla drewna przy konstruowaniu dużych donic, gdyż materiały alternatywne są albo mało estetyczne, jak beton, albo, jak metale, bardzo drogie. Ponadto drewno jest ze wszech miar ekologiczne i zawsze dobrze komponuje się z ogrodową zielenią.

piątek, 4 lutego 2011

Huśtawki ogrodowe



Jedną z ulubionych dziecięcych zabawek spotykanych w ogrodach, parkach, czy na placach zabaw są huśtawki ogrodowe. Stosunkowo prosta konstrukcja w połączeniu z mocnymi wrażeniami sprawia, że zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie bardzo chętnie korzystają z takich atrakcji również w przydomowych ogródkach. Rodzice powinni pamiętać o tym, że ciąży na nich obowiązek zatroszczenia się o bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Producenci projektujący huśtawki ogrodowe dla dzieci z pewnością dokładają wszelkich starań, aby były one jak najbardziej bezpieczne w użytkowaniu, warto jednak samodzielnie zweryfikować rodzaj konstrukcji, wymiary i przede wszystkim umiejętności dziecka przed zakupem i montażem w ogrodzie.
Z pewnością do bardziej bezpiecznych należą huśtawki drewniane, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że zwykle są bardzo łatwe w montażu. Odpowiednie wykończenie elementów sprawia, że są one zarówno wytrzymałe, jak i pozbawione ostrych krawędzi, a pamiętać należy, że ryzyko uderzenia huśtawką poruszającą się znacznie szybciej niż typowe przedmioty w otoczeniu dziecka jest stosunkowo duże i zminimalizowanie jego skutków jest zadaniem pierwszoplanowym. Przed zakupem, czy zamówieniem huśtawki dla swojego dziecka należy również dokładnie rozważyć miejsce jej instalacji, pamiętając przede wszystkim o odpowiednim przytwierdzeniu do podłoża, oraz zapewnieniu wystarczająco dużej przestrzeni wokół zabawki. Równie istotna jest systematyczna kontrola wszystkich elementów, w szczególności miejsc połączeń elementów.

czwartek, 3 lutego 2011

Drewniane płoty ogrodowe


Oprócz pełnienia zadań funkcjonalnych, płoty kratki są ważnym elementem dekoracji posesji czy działki. Nie można w praktyce rozpocząć urządzania terenu przeznaczonego pod ogródek czy trawnik, jeżeli nie zostanie on w należyty sposób ogrodzony. Samo jednak wydzielenie terenu z otaczającej go przestrzeni, do czego zwykle służą płoty, to zaledwie realizacja podstawowego celu funkcjonalnego. Równie ważny jest aspekt estetyczny, zatem decyzja, jakiego rodzaju ogrodzenie zastosować w znacznej mierze zależy od tego, jak będzie ono dopasowane do charakteru ogradzanej posesji. Bardzo dużym uznaniem cieszą się drewniane płoty ogrodowe, dostępne w wielu odmianach funkcjonalnych i estetycznych.
Płoty drewniane bardzo często stosowane są nie tylko go ogradzania, ale również do podziału terenu na obszary o różnorodnej funkcjonalności. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów wypełnienia, można z nich budować zarówno ściany półprzepuszczalne, jak i nieprzepuszczalne. Produkowane również są drewniane płoty nieprzepuszczalne do pewnej wysokości, a powyżej półprzepuszczalne. Półprzepuszczalne płoty drewniane o ażurowym wypełnieniu w formie kratki prostej lub diagonalnej znakomicie sprawdzają się jako podparcie dla roślin pnących, co pozwala na uzyskanie zielonej ściany znakomicie osłaniającej od wiatru lub wzroku bez potrzeby uprawiania klasycznego żywopłotu, co zwykle jest znacznie bardziej kłopotliwe. Nowoczesne środki stosowane do impregnacji drewna pozwalają na wieloletnie użytkowanie takiego ogrodzenia.

Jak umiejscawiać piaskownice drewniane


Wybór odpowiedniego miejsca na piaskownicę jest szczególnie istotny, jeśli interesują nas piaskownice drewniane dla dzieci, które spędzają w nich sporo czasu. Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że zabawy w piasku należą do ulubionych zajęć małego człowieczka na świeżym powietrzu, a szczególnie dla maluchów nie radzących sobie jeszcze z chodzeniem, a tym bardziej bieganiem. Podstawowym problemem, z jakim należy sobie poradzić, aby taka zabawa była bezpieczna, jest czystość piasku. Oczywiście ani piaskownice drewniane, ani plastikowe nie zapewnią sterylności, ale nie jest ona również wskazana. Niemniej z pewnością unikać należy sytuacji, w których piasek może zostać zanieczyszczony na przykład zwierzęcymi odchodami. Może tak być, jeżeli na miejsce zabawy wybrane zostanie wony kawałek trawy pod drzewem, na którym często siadają ptaki. O ile plastikowy pojemnik pełniący funkcję piaskownicy można przesunąć, o tyle drewniane piaskownice dla dzieci są obiektami raczej stacjonarnymi, zatem powinno się je ustawiać raczej w odkrytych miejscach. Piaskownice drewniane mogą być wyposażone w specjalne pokrywy, zabezpieczające piasek przed zanieczyszczeniem przez koty, oraz zapewniające zachowanie umiarkowanej wilgotności piasku nawet po deszczu.
Piaskownice drewniane z pokrywą pozwalają na uniknięcie zawilgocenia przez poranną rosę, a dzięki ustawieniu w słonecznym miejscu szybko się nagrzewają. Za zabezpieczenie przed silnym słońcem, niewskazanym dla małych dzieci doskonale służyć może typowy parasol plażowy, który można łatwo przesuwać.

Ogrodowe domki dla dzieci


Możliwość zabawy na dworze przez większą część dnia wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie dziecka i jego rozwój motoryczny. Stąd tak dużą uwagę przykłada się na przykład w przedszkolach, a nawet żłobkach do tego, aby dzieci codziennie zażyły choćby minimalną porcję świeżego powietrza. Warto czerpać inspirację z przedszkolnych placów zabaw, kiedy rozważamy sposób zorganizowania własnego, w przydomowym ogrodzie lub na działce. Jednym z lepszych pomysłów są niewątpliwie domki dla dzieci ogrodowe, których wpływ na dziecięcą wyobraźnię jest naprawdę nie do przecenienia. Nawet mały domek, przeznaczony do wyłącznego, dziecięcego użytku staje się niemal od razu jego pałace, zamkiem albo warownią, inspirując do wielu ciekawych zabaw. Wybierając domki dla dzieci ogrodowe przede wszystkim należy zdecydować, czy w grę wchodzą tylko tymczasowe rozwiązania typu namiot, czy też możemy wygospodarować więcej miejsca i na dłużej, wobec czego bardziej interesować nas będą domki dla dzieci drewniane.
Wielu rodziców, szczególnie dysponujących niewielką powierzchnią przydomowej działki z góry zakłada, że drewniane domki dla dzieci na ich posesji nie zmieszczą się, albo nie dadzą się dopasować do innych elementów. Tymczasem często okazuje się, że racjonalne rozplanowanie powierzchni i sposobu jej użytkowania pozwala zmieścić więcej, niż mogłoby się wydawać. Naturalnie, o wiele łatwiej jest o decyzję, kiedy ogród jest duży i domki dla dzieci ogrodowe można zaplanować w niemal dowolnym miejscu, jednak tak, aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę.